Poddruhy tygra
Protože tygr žije v různých oblastech, kde jsou různé podmínky, vzniklo 8 zeměpisných poddruhů, neboli ras tygrů.Tygr je dokladem Bergmanova pravidla, že jedinci teplokrevného druhu rozšíření v chladných oblastech jsou výrazně větší a nejmenší jsou jedinci žijící v nejteplejších oblastech.
Tygr ussurijský je mezi tygry největší, tygr sumatránský naopak nejmenší.
Tygr ussurijský:
Je to mohutná rasa. Je to největší tygr. Má huňatý ocas i na špičce, je méně pruhovaný a má dlouhou zimní srst. Žije asi 200 jedinců. Zoologické zahrady které chovají 2000 jedinců jsou jedinou zárukou jejich existence i v dalším tisíciletí.Tělo je pokryté kůží porostlou hustou srstí.Pevné a pružné chlupy u severských tygrů měří až 11 cm.
Tygr indický:
Čily bengálský. Je to velká rasa. Má méně husté pruhy a žluto a žluto- hnědý podklad. Kolem roku 1935 se jeho stav odhadoval na 50000kusů.V sedmdesátých letech jejich stav nepřevyšoval 1500 jedinců. Díky mezinárodní záchranné akci se jejich počet podařil v Indii zvýšit na 3 500.
Tygr indočínský:
Je menší než tygr indický. Barva srsti je tmavší,červenohnědá. Jeho počet v Barmě, Malajsii a Thajsku se odhaduje na 1800jedinců a patří také mezi vzácné savce. Tygr Čínský : Je to větší rasa. Má nápadně tmavý obličej a řidší pruhy. Žije jich asi jen 60 jedinců.
Tygr čínský:
Základní zbarvení čínských tygrů je tmavší než u předešlých poddruhů a bývá většinou intenzívně narudle hnědoplavé. Příčné pruhy jsou málo početné, poměrně široké a často vytvářejí na bocích svým zdojením široce rozevřená protáhlá oka. Zbarvení pruhů je téměř černé. Pro tygra čínského je charakteristické i nápadně temnější zbarvení obličeje. Zimní srst je hustší a delšínež u indických tygrů. Tygr čínský je dnes
již v přírodě vzácný.
Tygr sumatránský:
Je to nejmenší žijící tygr. Je skořicově hnědý s četnými úzkými pruhy. Je z ostrova Sumatry a je největší z ostrovních druhů. V rezervacích jich žije asi 200 a v zoologických zahradách přes 260.
Tygr kaspický:
Je to větší rasa s nápadně bílím břichem s dlouhou zimní srstí a
dlouhými licousy. Potkal ho podobný osud jako tygra jávského-
poslední zprávy o něm jsou z roku 1976. Nechová je ani žídní
zoologická zahrada, přestože měl jeden z největších areálů rozšíření. Tygr jávský : Poslednízprávy o něm jsou z roku 1976. Nechová je ani žádná zoologická zahrada
Tygr jávský:
Poslednízprávy o něm jsou z roku 1976. Nechová je ani žádná zoologická zahrada.
Tygr baliský:
Je už bohužel naprosto vyhuben.